Skąd się biorą jajeczka

Układ płciowy kobiety stanowią jajniki, jajowody, macica i pochwa. Kiedy na świat przychodzi dziewczynka, w każdym z jej dwóch jajników znajdują się tysiące niedojrzałych jajeczek, czyli komórek jajowych.

Będą tam czekać, aż dziewczynka stanie się kobietą. Wówczas hormony przysadki mózgowej dadzą sygnał, by jajeczko wyszło z ukrycia. Nie oznacza to, że z chwilą wystąpienia pierwszej miesiączki - co uważa się za znak dojrzałości płciowej - dziewczyna może już zajść w ciążę. U większości pierwsze cykle są bezpłodne - jajeczko nie wydostaje się z jajnika, a więc nie może połączyć się z plemnikiem. Jest to skutek nie uregulowanej jeszcze gospodarki hormonalnej młodego organizmu. Zwykle potrzeba na to około dwóch lat.

U dorosłej kobiety co miesiąc w jednym z jajników dojrzewa komórka jajowa. Przedostaje się następnie do jajowodu i tu, wolno się przesuwając w kierunku macicy, czeka na plemniki. Żyje do 48 godzin, ale tylko przez 6 ÷ 8 może być zapłodniona. Jeśli w tym czasie nie połączy się z plemnikiem, obumiera i zostaje usunięta z okresowym krwawieniem.

W ciągu ponad 30 lat, podczas których kobieta jest zdolna do urodzenia dziecka, w jej organizmie mogłoby dojrzeć około 400 jajeczek. Zwykle jest ich mniej - komórki jajowe nie dojrzewają podczas ciąży, połogu i w trakcie zażywania pigułek hormonalnych.