Zapłodnienie

Plemniki, uwolnione do pochwy podczas stosunku płciowego, rozpoczynają wyścig w kierunku jajowodu.plemnik_i_komorka_jajowa

Mają do pokonania kilkunastocentymetrową trasę. Najsłabsze odpadają już na początku - giną w kwaśnym środowisku pochwy. Reszta przedostaje się przez szyjkę do macicy. Tu, w bardziej sprzyjającym środowisku zasadowym, zetkną się z enzymami, dzięki którym staną się ostatecznie zdolne do zapłodnienia. Poruszając ruchliwymi witkami przesuwają się dalej z prędkością dwóch ÷ trzech milimetrów na minutę i już po godzinie, półtorej od przeniknięcia do organizmu kobiety znajdują się u celu podróży.
 
Do jajowodu dociera kilkaset najsilniejszych plemników. W tym momencie wszystkie jeszcze mają jednakową szansę. Ale do zewnętrznej ściany jajeczka zbliża się najwyżej kilkanaście. Zaczynają wwiercać się w jego otoczkę, jednak do środka dostaje się zazwyczaj tylko jeden. Wówczas następuje zapłodnienie i natychmiast zmienia się skład chemiczny wokół jajeczka, co sprawia, że pozostałe plemniki obumierają.
 
Zapłodnione jajeczko zaczyna się dzielić, powstaje z niego kilkukomórkowy zarodek. Po około 12 godzinach od zapłodnienia zarodek rozpoczyna wędrówkę przez jajowód do macicy. Podróż trwa dwa ÷ trzy dni. Gdy dotrze do macicy, lokuje się w jej błonie śluzowej i zaczyna wysyłać sygnały hormonalne. W ich wyniku nie pojawia się miesiączka. Kobieta domyśla się, że jest w ciąży. Od zapłodnienia minęło około dwóch tygodni.